Türkiye’nin 2. Büyük tatlı su gölü Eğirdir’in tarımsal atıklar nedeniyle oluşan kirliliği ile mücadele etmek üzere, Ispartalı Gençler tarafından tasarlanan “İyi Tarım Temiz Eğirdir” projesi başladı. “Hayata Artı” Gençlik Programı tarafından desteklenen proje Eğirdir Havzası’ndaki elma üreticilerini çevre ve sağlığa zarar vermeyen tarım uygulamalarına geçiş için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Türkiye’nin 2. büyük gölü olan Eğirdir Gölü’nün tarımsal atıklar, kimyasal ilaçlar ve gübreler nedeniyle kirlenmesi sorununa dikkat çekmek ve çözüm üretmek amacıyla Ispartalı gençler “İyi Tarım Temiz Eğirdir” projesine başladı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı işbirliği ile yürütülen “Hayata Artı” Gençlik Programı tarafından desteklenen proje kapsamında Eğirdir Havzası’nda en fazla elma üretimi yapılan 6 köyde, 6 hektarlık alanda, 66 öncü elma üreticisi ile çevre ve sağlığa zarar vermeyen İyi Tarım Uygulamaları’na (İTU) geçiş için model oluşturulacak.

Projede, “Örnek İyi Tarım Uygulama Alanı” oluşturulacak ve alana teknik geziler düzenlenerek, elma üretiminin başladığı dönemden hasada kadar, 66 elma üreticisinin bahçesinde uzmanlar eşliğinde uygulamalı ITU sertifikası eğitimleri verilecek. Özellikle doğru gübre ve ilaç kullanımı konusunda pilot uygulamalar yapılacak.

Proje sahipliğini S.S. Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatifi’nin yaptığı “İyi Tarım Temiz Eğirdir” projesinin ortakları arasında Eğirdir Tepeli Kalkınma Kooperatifi ve Isparta Tarım İl Müdürlüğü bulunuyor. Proje destekçileri arasında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Isparta İl Çevre ve Orman Müdürlüğü var.

PDF İndir