Sahip olduğu biyolojik çeşitlilikle ülkemizde uluslararası öneme sahip on iki sulak alandan biri olan Seyfe Gölü, tüm önlemlere karşı her yıl biraz daha kuruyarak yok oluyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı tarafından “Hayata Artı Gençlik Programı” çerçevesinde Eylül 2008’den itibaren yürütülen “Seyfe Kurak Alanı Göl Oluyor” projesi eski özelliklerine sahip olmadığı için adı unutulan Seyfe Gölü’nü yeniden hatırlattı, yöre halkı, kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla etkinlikler düzenledi.

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola, 120’ye yakın ülkeden yaklaşık 169 bin genç liderlerin buluştuğu küresel platform Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği tarafından ödüllendirildi. Türkiye’de yarım asırdan fazladır sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemize değer katan Coca-Cola’nın Geleceğin Tarımı Projesi, Uluslararası Şirketler Arası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yarışması’nda 2015 yılının “En İyi Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefli Projesi” olarak seçildi.

Çiftçilerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesini kolaylaştıracak geniş kapsamlı bir model sunan Geleceğin Tarımı Projesi, ülkemizin en önemli tarım alanlarından olan Konya Havzası’nda Doğa Koruma Merkezi ve Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanıyor. Tarımsal uygulamalarda sürdürülebilir arazi ve su kullanımını esas alarak, toprağın daha fazla su tutmasını hedefleyen proje ile 2015 yılı sonunda, Konya Havzası’nda yaklaşık 1,8 milyar litre suyun korunması hedefleniyor.

PDF İndir