Coca-Cola Türkiye, çevre ve toplum projeleri gerçekleştirmek üzere Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nı kurdu. Kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliklerinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen Vakfın öncelikli hizmet alanı, çevre ve su kaynaklarının korunması olacak. 2009-2010 boyunca Vakıf öncülüğündeki çevre ve toplum projeleri için yaklaşık 5 milyon TL harcanmış olacak.

Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın kuruluşu 18 Ağustos, Salı günü gerçekleşen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Basın toplantısına Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı ve Hayata Artı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Bozer ile Coca-Cola Türkiye Başkanı ve Hayata Artı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Galya Frayman Molinas ev sahipliği yaptı.

Ahmet Bozer: "Türkiye Coca-Cola sistemi içerisinde ekonomik açıdan model ülkeydi, şimdi toplumsal sorumluluk alanında da bu rolü üstlenecek" Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın amaç ve faaliyetlerinin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı ve Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Bozer, Vakfın kuruluşuna temel oluşturan Coca-Cola sisteminin global vizyonuna dikkat çekti. "Coca-Cola şirketi olarak, işimizin sürekliliğinin içinde yaşadığımız çevrenin ve toplumun refah ve sürdürülebilirliğine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Sadece 2008 yılında, Coca-Cola şirketi ve dünya üzerindeki vakıflarımız tarafından, yaklaşık 82 milyon dolar kaynağı toplum odaklı projeler için kullandık. Türkiye, Coca-Cola şirketi bünyesinde ekonomik açıdan her zaman önemliydi ve örnek uygulamaları ile lider ve model ülkelerden biriydi. Bugün Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'nın kurulmasıyla toplumsal yatırım alanında da model ülke olarak başarısını devam ettireceğine olan güvenim tam." dedi.

Vakıf koordinasyonundaki toplam kaynak yaklaşık 5 milyon TL olacak
Basın toplantısında Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi veren Coca-Cola Türkiye Başkanı ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Galya Frayman Molinas, Coca-Cola şirketinin Türkiye'de 45. yaşını kutladığına değinerek, şunları söyledi: "Türkiye'de bugüne kadar 700 milyon dolarlık ekonomik yatırım yaptık. Bugün Türkiye'deki varlığımıza yeni bir açılım getiriyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz toplumsal yatırımları vakıf şemsiyesi altında uzun vadeli bakış açısıyla daha geniş bir platforma taşıyoruz" dedi. Molinas, 2009-2010 boyunca Vakıf öncülüğündeki toplum ve çevre projeleri için yaklaşık 5 milyon TL harcanmış olacağını belirtti.

Hayata Artı Geleneği Vakıf ile Devam Edecek
Konuşmasında bugüne kadar destekledikleri çevre projelerine de değinen Galya Frayman Molinas, şunları söyledi: "2005 yılından bu yana Coca-Cola Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle yürütülen Hayata Artı Gençlik Programı, sürdürülebilir, katılımcı ve yerel projeleri ile kendi geleneğini oluşturdu. Şimdi bu gelenek, Vakıf çatısı altında devam edecek." Molinas şöyle devam etti:

"Hayata Artı Gençlik Programı projeleri son iki yılda yaklaşık 100.000 kişiye Türkiye'nin su kaynakları, yenilenebilir enerji imkanları ve atık yönetimi ile ilgili mesajlarını iletti, projelerin düzenledikleri etkinliklere yaklaşık 20.000 kişi katıldı, projeler sivil toplum, kamu, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerinin temsilcilerinden oluşan 10.000 kişiyle buluştu, 100'den fazla kamu kuruluşu ve belediyeyle ortaklık kurdu, yaklaşık 3.000 çitçinin üretim ve sulama yöntemlerini dönüştürdü, 1.000'den fazla kişiye güneş enerjisini kullanma deneyimi yaşattı. Hayata Artı Gençlik Programı çevre alanında 3 yerel sivil toplum kuruluşunun kurulmasına öncülük etti."

Destek Verilen Genç Fikirler de Konuştu
Coca-Cola Hayata Artı Vakfı basın toplantısında Hayata Artı Gençlik Programı dahilinde yürütelen "Adım Adım Temiz Gediz" projesinin yöneticisi Sibel Polater ve "Seyfe Kurak Alanı Göl Oluyor" projesinin yöneticisi Hülya Çeşmeci de hazır bulunarak su kaynaklarının korunması yönünde gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardılar.

Hayata Artı Vakfı Kurucuları arasında Muhtar Kent ve Tuncay Özilhan da var
Hayata Artı Vakfı'nın Mütevelli Heyeti'nde Coca-Cola Dünya Başkanı Muhtar Kent, Anadolu Holding İcra Komitesi Başkanı Tuncay Özilhan, Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı Ahmet Bozer bulunuyor. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Coca-Cola Türkiye Başkanı Galya Frayman Molinas yürütüyor.

PDF İndir