Bandırmalı gençler, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı tarafından oluşturulan Hayata Artı Gençlik Programı kapsamında, Manyas Gölü'ndeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla 2008 yılından beri uyguladıkları Manyas Temiz Suyunu Geri İstiyor projesini Bandırma Garı'nda Hürriyet Hakkımızdır Treni?nde Kaymakam Ali Mantı ve Belediye Başkanı Sedat Pekel ile paylaştı. Garda oluşturulan Manyas'ın Dünü Bugünü Fotoğraf Sergisi büyük ilgi gördü.

Manyas'ın Kirlilik Sorunu Hürriyet Hakkımızdır Treni'nde

Türkiye'nin önemli kuş türlerinin barındığı Uluslararası Koruma Alanı statüsüne sahip Manyas Gölü her geçen gün daha çok kirleniyor, buna bağlı olarak en önemli milli parkımız Manyas Kuş Cenneti ekolojik özelliklerini yitiriyor. 1987'den bu yana yaklaşık 40 kuş türünün Manyas'ı terk ettiğini gözlemleyen Misya Çevre Derneği, Manyas Gölü'nde yaşanan kirliliği gündeme taşımak amacıyla 2008 yılında Manyas Temiz Suyunu Geri İstiyor projesini uygulamaya koydu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı tarafından desteklenen Hayata Artı Gençlik Programı çerçevesinde yürütülen proje kapsamında ileri dönem çalışmalara kaynak olacak bir Manyas arşivi oluşturuldu.

Bandırmalı gençler gerçekleştirdikleri Manyas'ın Dünü ve Bugünü Fotoğraf Sergisi ile daha önce yerel yönetimleri, kamu kuruşlarını ve yerel halkı bir araya toplayarak Manyas Gölü'ndeki kirlilik sorununa dikkat çekmişlerdi. Manyas Temiz Suyunu Geri İstiyor projesi ekibi bu sefer de, 19 Eylül 2009 Cumartesi günü Bandırma Garı'nda ziyaretçilerin ilgisine açtıkları sergiyle Manyas'taki kirlilik sorununu bir kez daha yerel yönetimin ilgisine sundu. Proje önümüzdeki dönemde tüm tarafları bir araya getiren Manyas Gölü Konferansı'nı gerçekleştirecek. Proje ekibi konferans ile ilgili Kaymakam ve Belediye Başkanından tam destek sözü aldı.

Manyas Temiz Suyunu Geri İstiyor projesinin ortakları arasında Bandırma Kaymakamlığı, Bereketli Köyü Su Ürünleri Kooperatifi, Balıkesir Belediyesi, Bandırma Belediyesi, Balıkesir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Balıkesir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü ve Balıkesir Üniversitesi bulunuyor.

PDF İndir