Manisalı Gençler, 17 Eylül Perşembe günü Manisa Garı'nda Coca-Cola Hayata Artı Kat vagonunda, Hayata Artı Gençlik Programı kapsamında yürüttükleri "Adım Adım Temiz Gediz" projeleriyle bir araya geldi. Gençler, Gediz'i yeniden kazanmak için çevre insiyatifi oluşturmak amacıyla 2008 yılında başlattıkları projelerine Kütahya'dan başlayarak İzmir'de son bulacak bir bisiklet turuyla son verecekler.

Coca-Cola Hayata Artı Vagonu ile Manisa Garı'nda Çevreci Etkinlik

Dünyanın en önemli 7 nehir havzasından biri olan Gediz Havzası'nın ve Gediz Nehri'nin kirlenmesine neden olan faktörleri inceleyerek, Gediz Nehri'nin temizlenmesi adına çevre insiyatifi yaratma amacı ile 2008 yılı içerisinde başlatılan "Adım Adım Temiz Gediz" projesi Hürriyet Hakkımızdır Treni'nde Coca-Cola Hayata Artı Kat vagonu ile Manisalılarla buluştu. Gar içerisinde kurdukları stantta çalışmalarını anlatan ve halka Gediz kitapçıkları dağıtan gençler, çalışmalarında kat ettikleri süreci bir fotoğraf sergisi ve gazete kupürlerinden oluşan arşiv ile gözler önüne serdiler.

Temiz Gediz İçin Çevre İnsiyatifi

Gediz Nehri'nde yaşanan kirliliğin çözümü ve nehrin hayata döndürülmesi sürecinin temel aktörlerinin faaliyetlerini izleyerek, bu faaliyetlere paralel çalışma ve etkinlikler yürüten gençler, 'Gediz Çevre İnisiyatifi' oluşturmak için nehrin doğduğu Kütahya'dan denize döküldüğü İzmir'e yayılan alanda etkinlikler düzenliyor. "Adım Adım Temiz Gediz" projesi kapsamında bugüne kadar düzenlenen etkinliklerin başında, yaklaşık 20 bin kişiye ulaşan "Dünden Bugüne Gediz Fotoğrafları Sergisi", Çevre Bakanı'na 13 bin "Temiz Gediz" kartpostalı göndermek, Manisa ve çevresinde 5 bin kitapçık dağıtmak ve Manisa Mesir Şenliklerinde stand açarak 6 bin Manisalı'nın ziyaretinin yanı sıra Vali, Belediye Başkanı, Çevre ve Orman İl Müdürü de dahil olmak üzere 2 bin kişiyi "Temiz Gediz Gönüllüsü" yapmak oldu.

Temiz Gediz İçin Son Adım:

Bisiklet Turu ile Gediz Havzası Gerçekleştirdikleri aktivitelerle Çevre Bakanı'nın yanı sıra İzmir, Manisa, Uşak ve Kütahya Valileri'nden 31 Aralık 2012 tarihine kadar Gediz'in temizlenmesi sözünü alan gençler, projelerini Gediz Nehri'nin doğduğu Kütahya'dan başlayan ve denize döküldüğü İzmir'de tamamlanacak bisiklet turu ile son buluyor. Bu amaçla, 15 Eylül Salı günü Kütahya'dan bisikletleri ile yola çıkan 10 genç, Uşak'tan sonra 17 Eylül Perşembe günü 10:00'da Manisa Garı'nda bulunan Coca-Cola Hayata Artı Kat vagonuna ulaştı. Manisa Garı'nda yöre halkıyla bir araya gelen gençler, katılımcılara "Adım Adım Gediz Projesi"ni anlattı.

Gediz Havzası Hakkında Bilgi:

Gediz Nehri, dünyadaki en verimli 7 nehir havzasından biri. Türkiye nüfusunun büyük bir kısmının gıda ihtiyacını karşılamanın yanında, havza 308 bitki ve 270 kuş türüne yaşam alanı sunuyor. Ancak, tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar nedeniyle Gediz Nehri'nin kirlenmesi Gediz havzasındaki çiftçileri ve Gediz'den beslenen tüm canlı türlerinin sağlığını tehdit ediyor.

PDF İndir